27 вересня 2024, 10:17
Участь у відкритті заходу взяли заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, директор Департаменту культури і туризму ОВА Ірина Удовиченко, консул Литовської Республіки в Полтавській області Володимир Пилипенко, аташе з питань культури Посольства Литовської Республіки в Україні Томас Іванаускас.
«Сьогодні важливо підтримувати мистецтво в усіх його проявах. «Дні литовського кіно» на Полтавщині є третім проєктом для України, адже у вересні він вже був представлений львівському та київському глядачам. Для нашого регіону ініціативу реалізували у межах виконання Протоколу про наміри співпраці між Муніципалітетом Паневежеського району (Литва) та Полтавською обласною військовою адміністрацією, – зауважив Антон Чубенко, – війна змінила сприйняття минулого і майбутнього, публічний та колективний простір. Те, що відбувається зараз, – унікальний етап нашої історії, це можливість по новому поглянути на мистецтво, кіномистецтво зокрема. Кіно – інструмент колективної пам’яті та колективного архіву. Кожен фільм є дослідженням. Демонстрація кіно є трансляцією нашої правди, яка має бути почута. Кіно формує ідентичність, яка постійно зазнає прямих атак ворога. Наріжним каменем ідентичності є культура. Чим більше існує культурних продуктів – тим важче ворогу зламати нас і нашу ідентичність».
Володимир Пилипенко та Томас Іванаускас акцентували, що стрічки нагадують про спільну для українського та литовського суспільств трагедію 20 століття – радянську окупацію, тоталітарну владу й боротьбу з «інакодумством» та вільним виявленням своїх думок та ідей. Актуальність боротьби з ідеологічним монстром є невід’ємною складовою боротьби України у сьогоденні.
Мова фільмів – литовська з українськими субтитрами.
27 вересня, 18:30 відбудеться показ фільму «Діти з готелю «Америка».
28 вересня, 15:00 – показ фільму «Стрибок».
Вхід вільний за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/ZY4gVZKXZH55v4LF7
Коротко про фільми:
«Діти з готелю «Америка», 1991, 89 хв.
Літо 1972 року в Каунасі, Литва. Незважаючи на те, що рок-н-рол в СРСР заборонений, невелика група підлітків таємно слухає Люксембурзьке радіо і мріє... Всі вони живуть у будинку, який раніше був готелем, під назвою «Америка». Це фільм про покоління литовських «хіпі» та події хвилювань 1972 року в Литві (Каунаська весна), коли 19-річний старшокласник Ромас Каланта облив себе бензином і підпалив як протест проти радянської влади.
«Поет», 2022, 112 хв. Талановитого поета, виключеного зі Спілки радянських письменників Литви за антирадянську літературу, завербовує НКВД для встановлення контактів з партизанами. Натомість йому обіцяли повернення в еліту радянських письменників.
«Стрибок», 2022, 84 хв. Стрічка розповідає історію литовського моряка Сімаса Кудірка, що в 1970 році зістрибнув із радянського судна на борт катера берегової охорони США, просячи притулку.
Підпишіться, щоб отримувати листи.