02 жовтня 2024, 15:12
Стаття 2 Закону України „Про судовий збір” регламентує, що платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.
У свою чергу постановою Касаційного господарського суду Верховного Суду від 09.01.2024 у справі № 910/13098/22 визначено, що сплачувати судовий збір за подання апеляційної скарги може не тільки апелянт, але і будь-яка інша особа за його дорученням. Така особа при цьому може не мати жодного відношення до справи.
Як зазначив Верховний Суд: визначальним є факт надходження до Державного бюджету всієї суми судового збору. При цьому не важливо, хто її сплатив.
Касаційний господарський суд Верховного Суду зазначив, що згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, реалізуючи положення Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, необхідно уникати занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним. Надмірний формалізм при вирішені питання щодо прийняття позовної заяви або скарги є порушенням права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України „Про судовий збір” суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору Державного бюджету України.
Обов’язок суду перевіряти платника судового збору чинним законодавством не передбачено. За таких обставин, неважливо, хто саме здійснив фактичну оплату.
Підпишіться, щоб отримувати листи.