• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Розумні відходи – спільна мета: як українські кластери переймають досвід Швеції

13 травня 2025, 15:32

  • Департамент екології та природних ресурсів
Сміття (1)

У межах Шведсько-української програми «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (WM4U), що фінансується Sida та реалізується Avfall Sverige і SALAR International, команда з Полтавщини з 5 по 9 травня перебувала з навчальним візитом у Швеції. Ця поїздка стала унікальною нагодою ознайомитися з інноваційним і партнерським підходом Швеції до управління побутовими відходами.

Програма WM4U сприяє реформі управління побутовими відходами в Україні шляхом зміцнення місцевих спроможностей, розвитку міжмуніципальної співпраці та наближення систем до стандартів ЄС. Мета візиту – поглиблення партнерства між громадами та пошук практичних, локально адаптованих рішень.

Тиждень розпочався у Мальме з установчого заходу, організованого Avfall Sverige, де учасники дізналися про систему управління відходами у Швеції, поточні досягнення програми WM4U та майбутні технічні співпраці. Далі делегації розділилися на чотири групи відповідно до шведських кластерів: Гетеборг-Скараборг, Євле, Мальме та Стокгольм.

Пілотний кластер з Полтавщини (Кременчук) відвідав муніципальні кластери Гетеборга та Скараборгу – приклади ефективної міжмуніципальної взаємодії. Серед об’єктів – сміттєспалювальний завод Renova, що щорічно обробляє 560 тисяч тонн відходів і забезпечує третину теплопостачання Гетеборга, а також пункти сортування з системою «зеленої картки», яка дозволяє громадянам користуватися об’єктами у неробочі години.

У менших центрах Скараборгу, як-от Скулторп поблизу Шевде, робота організована лише кілька днів на тиждень, але ефективно охоплює три основні потоки: біовідходи, залишкові та вторинні матеріали. Учасники також відвідали полігон у Гетеборзі, де ознайомилися з технологіями переробки будівельного сміття та фільтрації PFAS.

Кульмінацією стала робоча сесія в Шевде, де українські та шведські фахівці обговорили моделі управління, виклики української системи та потенціал майбутньої співпраці. Учасники також побачили автопарк муніципалітету й ознайомилися з маршрутами збору відходів у дії.

Сергій Олейніков, директор Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної військової адміністрації, зазначив: «Під час візиту ми побачили, як функціонує система управління відходами у Швеції. Тепер ми усвідомлюємо, наскільки непростим буде шлях впровадження національної стратегії в Україні. Насамперед ми зосередимося на перегляді нашого Регіонального плану управління відходами та запропонуємо законодавчі ініціативи, які дозволять реалізувати заплановані заходи».

Перший заступник Кременчуцького міського голови Володимир Пелипенко додав «Найбільше мене вразило ставлення місцевих мешканців до переробки та сортування сміття. Ці процеси організовані не лише на технічному рівні – вони глибоко вкорінені в культуру та освіту. Люди серйозно ставляться до сортування, і це активно підтримується серед усіх вікових груп. Такий підхід заслуговує на увагу й може бути прикладом для мого міста».

 

Поділитись

Теги

екологія
відходи
регіональний офіс міжнародного співробітництва

Новина за темою

Завершується реєстрація на засідання круглого столу «Збереження біорізноманіття – запорука відновлення»
13/05/2025
Відбудеться засідання круглого столу на тему «Збереження біорізноманіття – запорука відновлення»
13/05/2025
День екологічних знань «Людина і навколишній світ»
13/05/2025
Делегація З України

Делегація З України

Завод (2)

Завод (2)

Олейніков (5)

Олейніков (5)

Переробний

Переробний

Семінар (8)

Семінар (8)

Швеція

Швеція

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Кабмін спрямував 135 млн грн на будівництво і реконструкцію укриттів у п’яти закладах освіти Полтавщини Кабмін спрямував 135 млн грн на будівництво і реконструкцію укриттів у п’яти закладах освіти Полтавщини
14/05/2025
Здорове старіння проти багатьох захворювань у цифровому світі
14/05/2025
Добірка новин від Інституту економічних досліджень та політичних консультацій у сфері зовнішньої торгівлі
14/05/2025
Чому важливо внести свою організацію до Реєстру надавачів соціальних послуг
14/05/2025
Маршрут пацієнта в системі оцінювання повсякденного функціонування
14/05/2025
Молоді вчені Полтавської політехніки – лауреати Премії Верховної Ради України
14/05/2025
Синоптики попередили про грози
14/05/2025
Технічні правила для стабільного зв’язку та безперебійної роботи техніки: важливість електромагнітної сумісності
14/05/2025
Розширено можливості державної реєстрації та тимчасового обліку гуманітарних авто
14/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту